EJAM DABĀ vol1. - VASARA 2021


Mēs ticam, ka daba ir mūsu labākais ārsts. Ir tikai jāatrod ceļš pie tās!”, projekta vadītāja un āra dzīves pasākumu praktiķe Inese Šubēvica

2021.gada 14.-15.jūlijā 18 Irlavas pamatskolas 5.-9.klases audzēkņi piedalījās biedrības “Jaunatnes līderu koalīcija” sadarbībā ar Irlavas pamatskolu organizētā āra dzīves pasākumā “Ejam dabā!” vol1.

Pasākums sākās jau Irlavā, kur dalībnieki mazliet vairāk uzzināja viens par otru, vienojās par drošības pasākumiem un noteikumiem visa pasākuma laikā, veidoja savus ceļojuma dezinfekcijas maisiņus, saņēma enerģijas devas un ūdeni un izvēlējās sev noderīgas mantas āra dzīves pasākumiem kā dāvanu no organizatoriem. Pēc neliela pārbrauciena uz Enguri, jaunieši bija gaatavi mērot distanci gar jūru uz Bērzciemu. Pa ceļam jauniešiem bija gan informatīvās, gan darbīgās pieturas, kurās varēja uzzināt ko vairāk par dabu, dabas parādībām, skaņām un smaržām dabā un kā to visu mēs varam izmantot, esot dabā. Šis pasākums tika veltīts dabas stihijai – vējam. Kā atzina dalībnieki: “Tik pašsaprotamas lietas, kas ar mums notiek ikdienā, patiesībā ir ar daudz lielāku vērtību. Viss atkarīgs no tā, kā uz to paskatās.” Pirmā diena noslēdzās ar zupas vārīšanu uz ugunskura jūras krastā un kārumiem.

Abās dienās bija ļoti daudz peldes jūrā – daba bija sarūpējusi mums savu dāvanu: ļoti siltu ūdeni jūrā. Bet peldes bija tikai papildus pievienotā vērtība.

Man ļoti patika daudzās peldes jūrā un interesantās spēles kuras spēlējām visi kopā.” tā Osvalds, ka pieivenojās arī Gints: “Patika peldes jūrā, gulēšana teltīs un garšīgās pusdienas restorānā!”

Izbaudot pārgājienu karstā saulē pirmajā dienā, dalībnieki vakara sanāksmē lēma atbalstīt organizatoru piedāvāto plānu B - dienu sākt nedaudz citādā ritmā, kā sākotnēji iecerēts. Cēlāmies jau pl.4.30, lai sāktu dienu ar saullēktu, kas bija īpaši krāšņš un neierasts.

Enija: “Manā dzimšanas dienas rītā skaistais saullēkts pie jūras - tas bija super!”

Tad devāmies atklāt piejūras floru un faunu, nonākot putnu pasaulē – Engures ezera dabas parkā. Pirmie mēģinājumi atpazīt putnu balsis dažiem dalībniekiem deva stimulu turpināt šo izziņas procesu arī pēc pasākuma. Iepazināmies ar savvaļas zirgiem un lūkojām uz Engures ezeru no putna lidojuma. Lai arī orhidejas jau bija noziedējušas, tomēr Orhideju taka bija atsevišķš, īpašs pārgajiena distances posms – pavisam atšķirīgs no citiem. Un jau dodoties atpakaļ uz kempinga vietu, jaunieši atzina, ka agrā celšanās bija pareizs lēmums – pulkstens deviņos saule spīdēja jau spoži un karsti.

Anete: “Man patika viss - gājiens gar jūru, dažādie uzdevumi, telšu celšana ...saullēkts un peldes jūrā, super divas dienas dabā!” Arī Adele pievienojās Anetes domai: “Man ļoti patika pārgājiens! Prieks, ka varēju satikt klasesbiedrus un tikt ārpus mājas, bija interesanti!”

Pēc brokastīm un kempinga vietas sakārtošanas, jaunieši ar pilnu krūti izbraudīja godam nopelnīto brīvo laiku pie jūras. Pasākuma izvērtēšana un noslēgums bija ļoti emocionāls un atziņām bagāts. Galvenokārt, dalībnieki saprata, cik daudz var piedzīvot 2 dienās esot dabā, savukārt, vadītāji guva jaunu motivācijas devu, domājot jau par nākamajiem pasākumiem.

Toms: “Ļoti patika saullēkta sagaidīšana pie jūras un gājiens uz Engures ezeru, bet tur daudzie ūdensputni un zirgi kas mūs sagaidīja un ļāva sapaijāt. Šajās dienās es daudz jauna un interesanta uzzināju par dažādiem dzīvniekiem un putniem.”

Pasākums tika organizēts ar Eiropas Sociālā fonda projekta “Atbalsts priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanai” (8.3.4.0/16/I/001) atklāta projektu konkursa “Priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas riska jauniešu iesaiste jaunatnes iniciatīvu projektos” ietvaros piešķirto finansējumu.

Mēs biedrībā lēmām, ka no Līdzdalības fonda apstiprināsim papildus finansējumu, kas sastādīja 50% no pasākuma budžeta, lai dotu iespēju pasākumā piedalīties maksimāli daudz interesentiem. Un ar visu to, interese bija lielāka, kā iespējamo vietu skaits. Jaunieši, pēc patiesi sarežģītā mācību gada, ļoti vēlas kopā būt, kopā darboties. Šādi pasākumi dod iespēju jauniešiem atgriezties jaunā normālībā daudz ātrāk. Un, jā, mēs zinām āra dzīves pasākumu pievienotā vērtība ir neizmērāma!”, Inese Šubēvica, biedrības valdes priekšsēdētāja.

Liels paldies visiem dalībniekiem par sirsnīgu kopābūšanu dabā, vecākiem par atbalstu un vadītājiem – Ēvaldam, Kasparam un Katrīnai - par izturību! Paldies vietējam gidam Kristapam par īpašajiem noskaņas stāstiem par zvejnieku ciema cilvēkiem un ikdienu un visam kafejnīcas “Vizbuļi” kolektīvam par gardum gardām pusdienām. Paldies visiem biedrības “Jaunatnes līderu koalīcija” Līdzdalības fonda atbalstītājiem – tas deva iespēju pasākumā piedalīties 2x vairākiem dalībniekiem, kā sākotnēji bija iecerēts.

Kā atzina vai visi pasākuma dalībnieki: “Esam piekusuši, bet ļoti laimīgi!” Šis bija patiešām īpašs vasaras piedzīvojums!

Informāciju sagatavoja - Inese Šubēvica, projekta vadītāja, proj@inbox.lv, 29209607